10 kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem farmy (2024)

Dla niektórych ludzi,zakup farmywydaje się ekscytującą nową przygodą, która tylko czeka na rozpoczęcie.

Jesteś tylko ty i ziemia. Będziesz żył z własnej krwi, potu i łez. Grałeś w Harvest Moon. Oglądałeś wystarczająco dużo filmów Hallmark o mieszkańcach miasta przenoszących się na farmę i żyjących szczęśliwie. Ty też możesz to zrobić, prawda?

Cóż, zanim pójdziesz i kupisz farmę, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć. Nie podejmuj pochopnych decyzji, dopóki nie będziesz przygotowany i nie rozważysz wszystkich niezbędnych kwestii.

Zakup farmy nie jest tak łatwy, jak przedstawiają to filmy i gry wideo. Musisz upewnić się, że podejmujesz wszystkie właściwe decyzje; to duża inwestycja!

Nie martw się jednak, chcemy pomóc. Czytaj dalej, aby poznać kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę dla kupującego po raz pierwszy.

1. Czy naprawdę o tym myślałeś?

To może wydawać się głupie pytanie dla każdego, kto naprawdę chce kupić farmę, ale jest to najważniejsze pytanie, które należy zadać.

Dlaczego zdecydowałeś, że chcesz kupić farmę? Czy wygląda atrakcyjnie na poziomie estetycznym? Czy ma to sens dla Ciebie, Twojej rodziny lub firmy?

Czy zdecydowałeś się na ogromną zmianę stylu życia i wydaje ci się to właściwym posunięciem?

Nadszedł czas na introspekcję i zastanowienie się, dlaczego chcesz dokonać tej inwestycji. Farmy to dużo pracy i dużo pieniędzy. Chociaż z pewnością mogą być opłacalne dla właściwych ludzi, jest to duże przedsięwzięcie, którego nie należy lekceważyć.

Upewnij się, że zajmujesz się tym z właściwych powodów i że rozważyłeś wszystkie komplikujące czynniki, które mogą się w to wmieszać.

Dokonujesz dobrego pierwszego wyboru, przeprowadzając badania (na przykład czytając ten artykuł), ale nie śpiesz się i upewnij się, że robisz to z rozsądnych powodów.

2. Jaka jest Twoja prognoza przychodów?

APrognoza dochodówto kwota oczekiwanych przychodów, które Twoja firma ma przynieść w danym okresie. Jeśli kupujesz farmę, prawdopodobnie używasz jej do zarabiania pieniędzy (nawet jeśli uprawiasz ją również na własny użytek i konsumpcję).

Na podstawie planów sporządzonych dla tej farmy, jakie są Twoje prognozy dotyczące przychodów w pierwszym kwartale? A co z pierwszym rokiem?

Farmy mogą być powolne w uruchamianiu, ale pomyśl o zyskach, które spodziewasz się osiągnąć w miarę upływu czasu i porównaj je z kosztami farm, na które patrzysz. Czy przychody pokrywają się z kosztami?

Wydanie zbyt dużej kwoty z góry na farmę, która nie przyniesie dużych dochodów, może być kiepską decyzją. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz chcieć się wstrzymać, kupić coś mniejszego i bardziej przystępnego cenowo lub rozważyć wynajem.

Chcesz mieć pewność, że ostatecznie osiągniesz zysk. Jeśli twoje plany tego nie przewidują, musisz albo zmienić swoje plany, albo wybrać inną i tańszą farmę.

3. Gdzie są źródła wody

Kiedy pracujesz w gospodarstwie, musisz wiedzieć, że masz dużo dostępnej wody dla swoich upraw i potencjalnych zwierząt.

Gdzie znajdują się źródła wody na farmie lub w jej pobliżu? Czy są jakieś przepisy dotyczące wody, których należy przestrzegać?

Ziemia uprawna bez obfitych źródeł wody nie jest tak użyteczna, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Upewnij się, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących zużycia wody i że masz jej wystarczająco dużo na swoje cele.

Czy są studnie? Jeziora? Czy w pobliżu jest rzeka?

Uprawy zużywają więcej wody, niż się spodziewasz. Być przygotowanym.

4. Ile ziemi potrzebujesz?

Tylko Ty wiesz, do czego zamierzasz wykorzystać tę ziemię uprawną. Rozplanowałeś dokładnieile ziemibędziesz musiał wypełnić swój cel?

Zanim kupisz farmę, upewnij się, że wykonałeś niezbędne obliczenia. Możesz nawet sporządzić niejasny „plan piętra”, aby określić, gdzie wszystko jest potrzebne i ile miejsca to zajmie.

Chociaż nieznaczne przekroczenie tego nie zaszkodzi, nie chcesz przepłacać o tyle, że płacisz za znacznie więcej ziemi, niż potrzebujesz. Ziemia uprawna jest droga, a utrzymanie jej ładnego wyglądu jest trudne. Kupując tylko to, czego potrzebujesz, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

5. Jaka jest gleba?

Dobra gleba jest jedną z najważniejszych rzeczy dla nowego rolnika. Musisz znać historię gleby, aby określić, czy pasuje ona do twoich planów.

Nie każda gleba będzie w stanie utrzymać uprawy, o których myślisz. Odkrycie tego po sprzedaży może być druzgocące. Trzeba wszystko przerobić i zacząć od zera.

Poznaj historię gospodarstwa, aby ustalić, co było tam uprawiane w przeszłości, co się powiodło, a co nie, a może nawet, dlaczego gospodarstwo zostało porzucone.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z glebą, będzie to kosztowna naprawajeśli da się to naprawićw ogóle.

6. Czy istnieją problemy środowiskowe

Jeśli transakcja na farmie wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, mądrze jest przyjrzeć się lokalnemu środowisku i sprawdzić, czy są jakieś problemy.

Podobnie jak w przypadku problemów z glebą, nie wszystkie środowiska są przyjazne dla uprawy roślin. Czy obszar jest tak suchy, że często przechodzi w suszę? Czy jest tak dużo deszczu, że uprawa roślin jest kłopotliwa?

Są tamklęski żywiołowektóre często uderzają w ten obszar? Trzęsienia ziemi, huragany i tornada mogą bez ostrzeżenia zniszczyć solidne plony.

Są to rzeczy, które musisz zbadać przed zakupem.

7. Czy w pobliżu są kupujący?

Ile rynków lub lokalnych sklepów i restauracji znajduje się w zasięgu jednodniowej wycieczki od Twojej farmy?

Rynki rolników stają się z czasem coraz bardziej popularne, ale nie wszystkie obszary będą oferować je wystarczająco często, abyś mógł czerpać z nich zyski. Czy restauracje zaopatrują się w produkty lokalnie? Czy supermarkety kupują lokalne produkty od rolników?

Dorastanie jest łatwą częścią. Sprzedaż może być kłopotliwa, jeśli wcześniej nie zidentyfikowałeś swojego rynku.

8. Jakie budynki znajdują się na nieruchom*ości?

Czy farma jest już wyposażona w budynki? W jakim są stanie i czy odpowiadają Twoim potrzebom?

Niektóre stare gospodarstwa są sprzedawane jako takie, a cena dla kupującego jest niższa. Farmy te mogą jednak posiadać budynki, które nie nadają się do użytku, co oznacza, że ​​kupujący będzie musiał zainwestować pieniądze w ich renowację lub rozbiórkę.

Jeśli farma ma budynki, przeprowadź dokładną inspekcję, aby ustalić, czy nadal można z nich korzystać. Czy są wytrzymałe? Czy jest jakaś zgnilizna?

Jeśli trzeba je zburzyć, sprawdź, czy można zrobić przerwę w cenie lub czy można je zburzyć z wyprzedzeniem. Naprawianie i przebudowa jest kosztowna, a to, co kiedyś było dobrze wycenioną farmą, może zamienić się w kopalnię pieniędzy.

9. Czy lokalizacja jest dobra?

Wspomnieliśmy już o bliskości kupujących, ale co z resztą lokalizacji? Gospodarstwa, które znajdują się na zbyt niskim terenie, mogą zostać zalane lub zalane. Farmy, które są zbyt wysoko, mogą nie mieć wystarczającej ilości wilgoci.

Farmy, które są zbyt blisko dróg, będą cierpieć z powodu problemów ze spalinami samochodowymi, a także potencjalnych kradzieży.

Chcesz mieć pewność, że znajdujesz się w przyjemnym, umiarkowanym miejscu, w którym jest wystarczająco dużo (ale nie za dużo) słońca i wody, aby uzyskać idealne miejsce.

10. Czy masz agenta nieruchom*ości, któremu możesz zaufać?

Wybór odpowiedniego agenta nieruchom*ości jest kluczowy, jeśli chodzi o zakup gospodarstwa rolnego. Chcesz kogoś, kto zna lokalny rynek i jest gotów opowiedzieć Ci o zaletach i wadach każdej nieruchom*ości, jednocześnie walcząc o to, abyś uzyskał najlepszą i najbardziej rozsądną cenę.

Dobry pośrednik w obrocie nieruchom*ościami może porównać dla Ciebie różne nieruchom*ości w oparciu o Twoje potrzeby i życzenia oraz pomóc Ci zdecydować, czy farma jest dobrym, czy złym wyborem.

Twój pośrednik będzie z tobą współpracował przez długi czas, więc upewnienie się, że masz dobre i godne zaufania relacje, pomoże ci poczuć się pewnie podczas zakupu.

Czy kupowanie farmy to Twoja przyszłość?

Jeśli chcesz kupić farmę do następnego przedsięwzięcia biznesowego, masz wiele do rozważenia. Upewnij się, że wykonałeś wszystkie kroki i wskazówki dotyczące zakupu farmy i staraj się nie spieszyć. To duża inwestycja!

Jeśli czujesz, że jesteś gotowy, aby zacząć szukać nieruchom*ości na swoją nową przygodę,odwiedź naszą stronę. Mamy na sprzedaż ziemię w północnej części stanu Nowy Jork, która czeka tylko na Twoją nową farmę.

10 kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem farmy (2024)

FAQs

Ile zarabia farma fotowoltaiczna 1mw? ›

Budowa farmy fotowoltaicznej – ile można zarobić? Przyjmując, że farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp produkuje rocznie ok. 1 000 MWh, a średnia cena sprzedaży prądu z akcji OZE to 330 zł/MWh, to roczny roczny przychód netto wynosi około 330 tys. .

Ile kosztuje 1 MW farmy fotowoltaicznej? ›

Średni koszt według raportu Instytutu Energii Odnawialnej (zobacz źródła na dole artykułu) to: Dla małych instalacji 50-500 kWp - 3,51 mln zł / MWp. Dla farm fotowoltaicznych mniejszych niż 1 MWp - 2,63 mln zł / MWp. Dla farm fotowoltaicznych większych niż 1 MWp - 2,05 mln zł / MWp.

Jaka moc farmy fotowoltaicznej na 1 ha? ›

Podsumowując jeśli chcesz wydzierżawić swoją działkę pod OZE możeszto zrobić pod farmę fotowoltaiczną lub magazyn energii. Na 1 ha zmieścisz ok. 850 kWp fotowoltaiki, lub 16 MW / 64 MWh magazynów energii.

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna 100kw? ›

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 100 kW może wynosić od ok. 30 000 zł do ok. 600 000 zł, w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, jej mocy, rodzaj i liczba paneli fotowoltaicznych, miejsce montażu itp.

Ile kosztuje 1 hektar farmy fotowoltaicznej? ›

Koszt inwestycji w instalację agrofotowoltaiczną wyniósł niemal 1 mln euro w przeliczeniu na hektar. Daje to około 1,15 euro/W. To istotnie wyższy koszt niż w przypadku tradycyjnej farmy fotowoltaicznej, której CAPEX wyniósłby – według PV Magazine – około 0,5-0,8 euro/W.

Ile płacą za 1 hektar pod fotowoltaikę? ›

Za dzierżawę atrakcyjnej działki rolnej pod fotowoltaike można było otrzymać od od 10 tys. zł do maksymalnie 13 tys. zł za hektar, ale w skali roku w 2021. W przypadku instalacji PV czynsz dzierżawny sięga maksymalnie do 15 tys.

Ile wynosi podatek od farmy fotowoltaicznej? ›

Powinien Pan zgłosić w urzędzie skarbowym, że zawarta została umowa dzierżawy gruntów na cele fotowoltaiki. Będzie Pan płacił podatek na rachunek urzędu skarbowego w formie ryczałtu w kwocie 8,5% od kwoty czynszu. W 2022 r. od nadwyżki ponad 100 tys.

Ile trzeba paneli na 1 MW? ›

W przypadku farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, liczba modułów, które muszą zostać wykorzystane, zależy od mocy ich jednostkowej. Przykładowo, dla modułów o mocy: 280 Wp potrzeba będzie 3571 szt. 290 Wp potrzeba będzie 3448 szt.

Czy można budowac dom obok farmy fotowoltaicznej? ›

Jak widać, nie ma przeciwwskazać do budowania farmy fotowoltaicznej w niedalekiej odległości od lasów, budynków mieszkalnych czy sąsiadujących działek. Dana działka musi spełnić jedynie kryteria pod budowę farmy PV.

Czy kW i kWp to to samo? ›

1 kW to tysiąc W - watów. kWp - czyta się "kilo-wato-pik" i jest to miara mocy instalacji. 1 kWp to tysiąc Wp - watopików. 1 moduł ma około 330 Wp, a przeciętna instalacja ma 4 kWp.

Jaka działka pod farmę fotowoltaiczną? ›

Działka pod fotowoltaikę w przypadku mikroinstalacji powinna być usytuowana maksymalnie 200 m od linii energetycznej. Większa odległość powoduje wzrost kosztów całej inwestycji. Grunt, na którym położona jest farma fotowoltaiczna, powinien zawierać dostęp do drogi publicznej.

Od jakiej mocy farma fotowoltaiczna? ›

Najczęściej budowane farmy fotowoltaiczne mają wielkość od 0,5 MWp do 5 MWp. Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp jest w stanie wyprodukować od 950 – 1100 MWh rocznie w zależności od lokalizacji i konfiguracji. Roczny spadek mocy modułów wynosi około 0,6 % rocznie.

Ile zarabia firma na fotowoltaice? ›

Dochód brutto montera fotowoltaiki zatrudnionego na umowę o pracę to 3500-6000 zł. Z drugiej strony, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, za moc zainstalowaną zapłacisz w kWp, więc latem możesz zarobić 6-11 tys. zł, a nawet więcej. Warto wiedzieć: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Ile dochodu z farmy fotowoltaicznej? ›

1 000 MWh energii, a średnia cena sprzedaży prądu z aukcji OZE to 375 zł/MWh (dane na 2022 r.), to roczny przychód netto wyniesie około 375 tys. zł. Koszty eksploatacyjne farmy mogą wynieść w granicach 50-70 tys. zł rocznie, zatem roczny zysk netto to około 300 tys.

Czy opłaca się farma fotowoltaiczna? ›

Czy farma fotowoltaiczna się opłaca? Farma słoneczna pozwala zarabiać nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie, zatem należy uznać, że inwestycja jest opłacalna.

Ile paneli na 1 MW? ›

Skoro pojedynczy panel fotowoltaiczny ma między 290 a 400 kWp, średnia moc panelu wynosi 350 kWp. To oznacza, że w warunkach testowych (25 stopni Celsjusza; nasłonecznienie paneli na poziomie 1000 W/m2; prędkość wiatru do 1 m/s; nachylenie na poziomie 30-40 stopni) potrzeba 3 paneli, aby uzyskać moc 1kW.

Czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne? ›

Czy farma fotowoltaiczna się opłaca? Farma słoneczna pozwala zarabiać nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie, zatem należy uznać, że inwestycja jest opłacalna.

Ile produkuje Fotowoltaika 1 MW? ›

W związku z tym ilość wytwarzanej energii o każdej porze roku jest inna, jednak przyjmuje się, że farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW wytwarza rocznie około 1100 MWh energii elektrycznej.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated:

Views: 5649

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.